Spremni smo isporučiti MORH-u plan rabljenih miga-29 kao trenutni lijek, ali čekamo glavni zahtjev za ponudu od MORH-a – to su službeni podaci koje smo dobili od “Rosoboronexporta”, najveće ruske države tvrtka za prodaju vojnih inovacija i uređaja.
Prošle je godine ova tvrtka zaradila više od 8 milijardi dolara na svjetskom tržištu.
Nakon što se zahuktala utrka do cilja za opciju zrakoplova za zahtjeve HRZ-a, osim Njemačke i Švedske, Ruska Federacija dodatno je instantno pojačala ponudu. Prema jednakovrijednoj terapiji svih potencijalnih kupaca, očekuje se da će Ministarstvo zaštite i formalno zatražiti rusku ponudu.
Želimo ponuditi konkurentske višenamjenske zrakoplove MiG-29 nastale u prvih pedeset posto 90-ih godina, prilagođene funkcionalnim standardima NATO-a. Danas Bugarska, Poljska i Slovačka koriste potpuno iste zrakoplove kao i članice NATO-a.
Posao bi se sastojao od 12 zrakoplova ili prema zahtjevu kupca, a prvih 6 zrakoplova moglo bi sletjeti u Zagreb već u roku od 6 mjeseci, dok bi cijeli posao bio riješen u roku od godinu dana – rekli su nam iz “Rosoboronexporta”, tvrtke koja objedinjuje alati svih ruskih proizvođača, a također i moderna vojna tehnologija.
Čvrsti Rusi
Za određene poslove vezane uz eventualnu nadogradnju, ali i modernizaciju, Rusi žele prihvatiti “Zrakoplovno-tehnički centar-ZTC” u Velikoj Gorici, odnosno sve poslove obavljati u Hrvatskoj. Ruska ponuda, doznajemo, uključuje financiranje kupnje aviona u iznosu od oko 100 milijuna eura s odgodom plaćanja, zatim prekvalifikaciju putnog i tehničkog osoblja, zemaljsku opremu, rezervne komponente, alate, te offset program. od čak 200 posto.
Zagovara se i mogućnost da se dio cijene ruskog posla nadoknadi ostatkom ruskog “klirinškog” financijskog duga Hrvatskoj. Imajmo na umu da su se tijekom cijele Domovinske bitke ruske naprave isticale svojom robusnošću i cjelovitošću u različitim funkcionalnim problemima na kopnu, moru iu zraku.
- Također, Nijemci su istaknuli sve velike atribute MiG-a 29, koje je “Luftwaffe” koristio tijekom 90-ih.
- S obzirom na korišteni program financijske nagodbe, šansa Hrvatske za sudjelovanje na otvorenom tržištu Rusije je širom otvorena.
Sama Njemačka, koja besplatno koristi stare F-4 Phantome HRZ-a, velik dio svojih financijskih aktivnosti razmjenjuje s Ruskom Federacijom i puno povoljnije gleda na hrvatski timski rad s Rusijom nego sa SAD-om.
Nakon što je u Splitu održan svjetski sajam naoružanja i vojne opreme “ASDA 2011”, odjeknula je vijest da se Šveđani spremaju isporučiti novi posao svojih Gripena koji će sigurno biti “”otporan”, a zauzvrat nude mogućnost organiziranja trip treninga u Zadru.
Šveđani su, kako se razumije, u hrvatski projekt zasigurno uložili jedno od najvećih ulaganja do sada i nastoje na sve načine izboriti troškove.
- Realnost je da su do sada trenutno imali brojne ponude u kojima se mijenjao izbor zrakoplova, ali je cijena privatnog zrakoplova stalno ostajala približno ista.
- Napori Švedske su opravdani jer se radi o potpuno novom avionu koji još nije otplatio ukupne cijene svog razvoja, odnosno zapravo nije izvezen u potrebnom broju primjeraka.
Sasvim drugačije gledište odnosi se na eurofighter koji se također jako dugo razvijao, a također nakon obavljenog zadatka avion je prodan u iznimno velikim količinama, a za eurofighterom se zanimaju brojne nacije. Shodno tome, što se trenutnog švedskog posla tiče, najbolje je pričekati glavnu ponudu, koja će se procijeniti prema karijeri.