- Kada se bavi pojmom kulture, sociologija se bavi razumijevanjem naučenih aspekata koje ljudska bića, u društvenom kontaktu, stječu tijekom svog suživota.
- Ovi aspekti, podijeljeni među pojedincima koji su dio ove specifične društvene skupine, specifično odražavaju društvenu stvarnost ovih subjekata.
- Obilježja kao što su jezik, način odijevanja u određenim prilikama neka su obilježja koja se mogu odrediti kulturom koja na kraju ima funkciju omogućavanja suradnje i komunikacije između onih koji su njezin dio.
Kultura ima i opipljive aspekte – predmete ili simbole koji su dio njezina konteksta – i nematerijalne aspekte – ideje, norme koje reguliraju ponašanje, oblike religioznosti. Ovi aspekti grade društvenu stvarnost podijeljenu onima koji je integriraju, dajući oblik odnosima i uspostavljajući vrijednosti i norme.
Ove vrijednosti su karakteristike koje se smatraju poželjnim ili nepoželjnim u ponašanju pojedinaca koji su dio kulture, kao što je načelo poštenja, koje se smatra izuzetno poželjnom karakteristikom u našem društvu.
Norme su skup pravila formiranih od vrijednosti kulture, koja služe za reguliranje ponašanja onih koji su njezin dio. Vrijednost načela poštenja uzrokuje osudu nepoštenja u granicama dogovorenim između članova ove kulture, prisiljavajući druge članove da djeluju unutar onoga što je navedeno kao “pošteno”.
Kultura i razlika
Norme i vrijednosti uvelike se razlikuju u različitim kulturama koje promatramo. U nekim kulturama, poput Japana, vrijednost obrazovanja je toliko velika da se pad školskih ispita doživljava kao ogromna sramota za učenikovu obitelj.
Postoji, dakle, norma da je učenje i dobar akademski uspjeh jedan od najvažnijih zadataka mladog Japanca, a društveni pritisak koji ta vrijednost na njega vrši toliko je jak da postoji veliki broj samoubojstava povezanih sa školskim neuspjehom .
- Nama se, međutim, ideja o samoubojstvu motiviranom školskim neuspjehom čini ludošću.
- Nemoj sada stati… Ima još nakon publiciteta 😉
- Čak i unutar istog društva mogu postojati kulturne razlike.
Neke grupe ili ljudi mogu imati jake vrijednosti temeljene na vjerskim uvjerenjima, dok drugi preferiraju logiku znanstvenog napretka za razumijevanje svijeta. Kulturna raznolikost je činjenica u našoj globaliziranoj stvarnosti, gdje je kontakt između onoga što smatramo poznatim i onoga što smatramo čudnim uobičajen.
Različite ideje, ponašanje, kontakt sa stranim jezicima ili kuhinjom drugih kultura postalo je toliko uobičajeno u našem svakodnevnom životu da jedva zastanemo i razmislimo o utjecaju koji svakodnevno trpimo, bilo u usvajanju izraza iz stranih jezika ili u ugradnji hrane.egzotika u našoj prehrambenoj rutini.
Mijenjanje kulture
Kultura nije statična, ona se stalno mijenja u skladu s događajima koje proživljavaju njezini članovi.
Vrijednosti koje su bile jake u prošlosti slabe u novom kontekstu koji doživljavaju nove generacije, ovisno o novim potrebama koje se javljaju, jer ni društveni svijet nije statičan. Kontrakulturni pokreti, poput punka ili rocka, jasni su primjeri procesa mijenjanja kulturnih vrijednosti koje su neka društva doživjela na generaliziran način.
Kontakt s različitim kulturama također mijenja neke aspekte naše kulture.
Proces akulturacije, gdje jedna kultura apsorbira ili usvaja određene aspekte druge iz svoje koegzistencije, uobičajen je u našoj globaliziranoj stvarnosti, gdje imamo gotovo stalni kontakt s kulturama svih mogućih oblika i mjesta.